Czorsztyn-Niedzica spełnione marzenie


Hejka dziś będzie bez wylewania żalów frustracji tylko z pełnym entuzjazmem oraz masą cudownych i pozytywnych wspomnień opowiem wam o mym wypadzie na Podhale, które w ostatnim czasie odwiedziłem, a dokładniej rzecz ujmując, Czorsztyn, oraz Niedzica, które stanęły mi na drodze na mym szlaku.
Obie te miejscowości są, oddalone o kilka kilometrów od siebie w obu znajdują, się dwie budowle, które lubię zwiedzać i które są niby podobne, ale jednak inne, a co dodaje, im dodatkowego smaczku są, one oddzielone jeziorem, po którym kursują statki wycieczkowe przewożące turystów z jednej budowli do drugiej mam nadzieje, że was zaciekawiłem, jeśli tak no to zaczynamy.

Sam Czorsztyn znajduje, się w województwie małopolskim w powiecie Nowotarskim w gminie Czorsztyn jest, on położony na pograniczu Pienin a zamek, o którym zaraz się bliżej wypowiem, jest, ulokowany nad Jeziorem Czorsztyńskim i to by było na razie tyle encyklopedycznych wzmianek, choć rzecz jasna się jeszcze pojawią tylko w dalszej części mego wpisu, ale nie na nich mam, zamiar się dziś skupić mym głównym celem jest, pokazanie wam co można tam ciekawego i godnego uwagi zobaczyć, spróbować lub przeżyć ogólnie pokazanie tego, co jest godnego uwagi i choćby drobnej wzmianki w jakimś przewodniku bądź biuletynie oczywiście jest, to moja subiektywna ocena nie każdy musi, się z nią zgodzić i ma do tego oczywiście prawo. Ja tu pitu pitu a miałem chyba zaczynać.
 Zamek w Czorsztynie, a raczej na dzień dzisiejszy ruiny tejże gotyckiej budowli sięgają, XIV w. jest, on położony na wzgórzu nad Dunajcem w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego.
Pomimo że są to pozostałości tegoż zamku, którego rozpad zapoczątkowały wojska Kozackie w latach 1734-1735, w czasie walk o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim jest on w dalszym ciągu magnesem, dzięki któremu ściągają turyści z całej Polski ba najprawdopodobniej z całej Europy, by móc go obejrzeć lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy to na dziedzińcu, czy na tarasie widokowym, który powstał, w 1790 roku poprzez uderzenie pioruna w budowle co doprowadziło, do spalenia i zawalenia się części górnej kondygnacji dachu, dzięki czemu dziś turyści mogą podziwiać piękny widok rozpościerający się na Jezioro oraz góry a dla spragnionych nowych bibelotów w centralnym sercu tegoż zamku swoje małe lokalne biznesy otworzyli liczni kramarze, którzy oferują przeróżne pamiątkowe gadżety, oraz suweniry, które będą wam przypominać o tym cudownym i niepowtarzalnym miejscu, którym ten zamek niewątpliwie jest.



Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński) – zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi Właściwymi.
Dzięki swemu położeniu geograficznemu oraz infrastrukturze głównie stworzonej w dużej mierze pod turystów odwiedzający to miejsce w przeciągu kilku minut mogą przedostać się na drugi brzeg statkiem, który przeprawia turystów co kilka minut za około 12 zł w obie strony a dla głodomorów, oraz dla spragnionych mocniejszych trunków alkoholowo wyskokowych również coś się znajdzie na brzegu, przy którym są usytuowane liczne budki gastronomiczne serwujące barowe jedzenie, oraz fastfoodowe przekąski osobiście z całego serca mogę polecić placka po węgiersku, który serwuje lokal mieszczący nad samym jeziorem o nazwie „HARNAŚ”, a gdy wybierzecie, się tam o zachodzie słońca czekają, was niezapomniane chwile gwarantujące między innymi okoliczności przyrody, oraz magia miejsca, w którym się znaleźliście.



A gdy już przedostaniemy, się na drugi brzeg przywita, nas Niedzica i piach pod stopami co prawda usypany przez człowieka, ale zawsze a stamtąd już przysłowiowy rzut kamieniem do tamtejszego zamku.

Zamek w Niedzicy na początku pełnił funkcje strażnicy Węgierskiej, ponieważ powstał na terytorium ówczesnych Węgier jednak po zakończeniu I wojny światowej przeszedł w posiadanie Polski i dzięki temu dziś możemy cieszyć się widokiem pięknie odrestaurowanego oraz zabytkowego dziedzictwa kulturowego po zakupieniu biletu wstępu, który kosztuje, ok. 19 zł możemy, wraz z przewodnikiem obejrzeć ten piękny obiekt historyczny, oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek na jego temat, dzięki którym będziemy, mogli, zabłysnąć w towarzystwie a są, nimi między innymi to jak zamek przechodził, z rąk do rąk kto go rozbudowywał, czy spadkobiercy roszczą sobie do niego prawa, czy tego, kto traktował, go tylko jako bazę wypadową na wschód lub jako rezydencję letnią itd. etc.
Po zwiedzaniu tegoż zamku będziemy mogli udać się wzdłuż brzegu jeziora, przy którym ustawione są przeróżne budki z pamiątkami, które w linii prostej poprowadzą nas do samej zapory.



Zapora w Niedzicy budowę tej zapory rozpoczęto w 1975 roku i trwała nieprzerwanie do 1997 która ma za zadanie spiętrzać wodę Dunajca tworząc, tym samym jezioro, by jednocześnie stabilizować spływy Przełomem Dunajca.
Sama długość tejże zapory liczy 404 m, po której można, się przechadzać podziwiając, tym samym to monstrum, którym mianowicie jest, a jak dodamy, do tego przepiękną scenerię oraz romantyczny wypad we dwoje cudowne wspomnienia gwarantowane.



A po przejściu tejże zapory można udać się do parku miniatur, w którym znajdują się modele najpiękniejszych zabytków sakralnych, zamków oraz innych budowli wykonanych z największą dokładnością. Bądź udać się, na obiad do pobliskiej KarczmyZadyma”, która serwuję, świetne dania za przystępną cenę  szczególnie polecam, pierogi ze szpinakiem i bryndzą, które są, unikalne i niepowtarzalne jedyne w swoim rodzaju po prostu co tu dużo mówić wyśmienite, a jeśli ta recenzja tego miejsca was nie przekonała to kolejnym argumentem, by odwiedzić to miejsce niech będą, młode piękne dziewczyny ubrane w stroje góralskie serwujące zamówienia to chyba nic innego nie pozostaje, jak odwiedzić to miejsce skosztować ichniejszego menu zakochać się i polecić innym.

DZIĘKUJĘ jeśli dotarliście do tego miejsca i gorąco zachęcam do pozostania ze mną na dłużej i by tradycji stało się zadość.
Pozdrawiam zdrowo myślących i marzących.

Fantasy live

Komentarze

Popularne posty